Vyhledej
Novinky emailem
MeOb s. r. o. > Názory/fotky/videa > Jiří Jaroš

Město na urbanistické lavičce - reakce Jiřího Jaroše na plány na novou čtvrť v našem městě

Redakce / 5.01.2023
Díváte se na návrh urbanistického řešení původně zamýšlené průmyslové zóny směrem na Zboží od autorů Pavla Paseky a Martina Žatečky z atelieru Archistroj. A já z toho mám radost. Věcně asi nebudu nic vytýkat. Vzhledem k tomu, že město v okolí neprezentuje žádné ambice na rozvoj a budoucí možné propojení se Zbožím, je návrh v pořádku.

FOTOGALERIE - Karsit představil vítězný projekt na novou čtvrť namístě průmyslové zóny

Předseda poroty Radek Kolařík mi potvrdil, že je návrh podle něj dobrý. Chválím výstavbu bytů a ne jen rodinných domů. Jen bych rád poukázal na to, že soutěž trošku klame tělem. Nelze Karsitu upřít, že se snaží postupovat dle současných zvyklostí a uspořádat soutěž je chvályhodné. Výsledek potvrzuje, že pozval kvalitní autory. Jen je trochu škoda, že se podobná věc neděje v souladu s plány města. To, že je pozemek soukromý totiž není argumentem pro to, aby se tak nestalo. Navíc, když jsou vztahy vedení města a vedení společnost až nadstandardní.

Je to tedy poznámka k oběma subjektům. Město má mít enormní zájem na tom, aby u toho bylo, protože mu to může pomoci s jedním velkým problémem, kterým je zablokovaná výstavba a nedostatek bydlení, se kterým se pokusilo za poslední roky pohnout jen nepatrně a spíše si samo podřezává větve.

Karsit má chtít po svém boku město, jelikož je účastníkem stavebního řízení a bez jeho souhlasu nepostaví ani chodník. Ve videu zazní, že architekti mohli konzultovat s architektem města a městem samotným dle libosti. Ano, to je pravda a určitě to tak udělali, pokud cítí odpovědnost za to, že navrhují čtvrť, která je na poměry Dvora skutečně rozsáhlá. Přece jen bych uvítal, kdyby bylo město u podobných záměrů rovnocenným partnerem a nesedělo zcela z vlastní vůle jen v koutě. To, že to k ničemu nevede jsme si už ověřili u plánované stavby Lidl, kde město podepsalo smlouvy o výstavbě a vyšachovalo se z diskuzí o podobě areálu.

V odkazu na detail soutěže nenajdete v porotě zástupce města a v době, kdy soutěž probíhala, zde byli přizvaní jako odbornici pan starosta Jarolím a architekt města Petr Kocourek. Pan starosta ale není architekt a pan architekt Kocourek ve skutečnosti pozván nebyl, jak jsem si ověřil:

Shrňme to. Obytná výstavba sem patří a původní záměr výstavby průmyslového areálu byl nesmysl. Hlavně z toho důvodu, že se díky napojení na dálnici může v podobné areály proměnit mnoho dalších pozemků a město by mělo zůstat kompaktní. Dvůr potřebuje kapacity pro bydlení a pokud možno co nejblíže jeho centru.

Závěrem popřeju hodně štěstí Karsitu i městu. Stavební úřad (přenesená působnost územní samosprávy a tedy trochu státní osina v zadku měst) je ve Dvoře Králové se svými výkony na pováženou. Území na konci ulice Čelakovského je už dlouhou dobu zablokované a stavební úřad tomu přispěl tím, když povolil výstavbu rodinného domu na konci ulice Přímá, která měla být součástí uliční sítě. Pokud bude podobné zvrácenosti konat i zde, území se patrně zablokuje také. 

Doporučuji městu vytáhnout ruce z kapes a vyhrnout si rukávy. Stát mu nadělil obrovský dárek díky napojení na dálnici D11 a pokud ho nevyužije, využijí ho ostatní města.

Jiří Jaroš
Moderátor veřejných projednávání C A M P

Související články
Jak lze předcházet složitým jednáním podobným tomu o Berlínku
Karsit představil vítězný projekt na novou čtvrť na místě průmyslové zóny ve Dvoře Králové nad Labem
Vaše komentáře
7.01.2023 10:00, Reagovat

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 1672x
 
Kontakt

MEOB s.r.o.

Provozovatel portálů: 
www.Královédvorsko.cz
www.Jaroměřsko.cz
www.ZvičinaTV.cz

Firemní komunikace: 
- návrh reklamní kampaně
- tvorba tiskových zpráv
- komunikace s dalšími médii
- pořádání tiskových konferencí
- zpracování foto a video obsahu
- nastavení a správa sociálních sítí
- linkbuilding

Sídlo:
Čechova 1203
Dvůr Králové nad Labem
544 01 
IČO: 04095413

fcb: Královédvorsko, Jaroměřsko, ZvičinaTV

Kateřina Sekyrková
tel.: 602 308 878, email: info@kralovedvorsko.cz 
Jan Holan
tel.: 732 521 835, email: jan.holan2013@gmail.com
05.12.2022 - Ministerstvo dopravy spouští Portál dopravy, který na jednom místě umožní občanům elektronicky komunikovat s úřady v oblasti dopravy, podávat žádosti o výměnu řidičského průkazu, získat výpis z bodového konta, nahlížet na údaje o vozidlech, řešit elektronické služby v oblasti plavidel, letectví apod.
24.05.2022 - Koupaliště ve Dvoře Králové se otevře široké veřejnosti 2. června, v Jaroměři 4. června a v Trutnově pravděpodobně 10. června 2022. Vstupné zdražila Jaroměř a Dvůr Králové, Trutnov nechal vstupné na loňské úrovni.
12.04.2022 - Letos mohou mít otevřeno o Velikonočním pondělí i velké obchody (nad 200m²) - až do 31. května platí nouzový stav. Totéž bude platit i pro státní svátek 8. května 2022. Zda budou mít tyto obchody otevřeno, však již záleží jen na samotných majitelích.

Kalendář akcí