Vyhledej
MeOb s. r. o. > Názory/fotky/videa > Jasenka Kohoutová

Chvála pohoršování

Redakce / 16.11.2023
Pohoršování je považováno za poněkud nevhodné jednání, na které nemůžeme být hrdi. A přitom se tak rádi pohoršujeme - nad neschopností druhých, nad nefunkčností státu, nad nevkusem, nad nedostatečností intelektu, nad chabými schopnostmi zvládat život.
Třeba sledování pořadu Výměna manželek je takový krásný příklad pohoršování. Angličtina má pro pohoršování sousloví guilty pleasure - tedy provinilé potěšení - už napřímo říká, že děláme něco, co se moc nesluší. A že nám to dělá dobře. A přitom pohoršování je tak úlevné - samozřejmě, pokud se pohoršujeme nad slabými a nešťastnými, nic pěkného to o nás nevypovídá, ale přeci se můžeme pohoršovat nad těmi skutečně zlými a zákeřnými a potom se skutečně můžeme na chvilku cítit lépe. Za mě je úplně nejlepší pohoršovat se nad počasím. Nikdo za něj nemůže - pokud nebudeme brát v úvahu klima změnu, ale zrovna v případě pohoršování nad psím počasím v listopadu klimazměnu nepopíráme, spíše je z toho pohledu pozitivní, že je zima, hnusně a prší. Takové pohoršování vůbec neznamená, že nám není dobře na duši, naopak znamená, že se snažíme se situací, která se nám ani trochu nelíbí, vyrovnat a zůstat nad věcí a to je zdravý přístup. Tedy chvála pohoršování a slunce v duši 😉.
Ps: pohoršování pod příspěvkem povoleno Jasenka Kohoutová poznámka redakce: chtěli jsme nechat vyrobit ilustrační obrázek umělou inteligencí, ale neporadila si s tím

 
Vaše komentáře
Umíme se ještě vůbec správně pohoršit?, 16.11.2023 21:18, Reagovat

Proč by mělo být pohoršování pohoršující? Přece je v pořádku, pohoršovat se nad nevhodným chováním lidí, nad jejich závistí, zlobou, pomstychtivostí, pokrytectvím, lakotou, prostě nad vším tím, co kazí vztahy, protože je to objektivně amorální a u někoho i subjektivně, protože mnohé další lidské chování nezapadá do morálních hodnot pohoršujícího se jedince. A zda se ten jedinec cítí lépe? Nevím, spíš si myslím, že jeho šroubovice naštvanosti se dalším pohoršováním úměrně navyšuje.
A také nevím, zda se autorka nějak nespletla v pojmech. Pohoršovat se nad počasím je docela mimo. Špatné počasí ve špatnou dobu mě může naštvat, ale ne pohoršit. Mě by pohoršilo, kdyby na to počasí někdo veřejně sprostě nadával a nikoliv fakt, že prší. Mám za to, že dnes už tak často nepoužívané archaické sousloví "pohoršovat se" mělo význam hlavně pro morální hodnocení situací, vytvářených lidmi.
Takže by nás měl primárně pohoršovat záměr natáčet "Výměnu manželek" a podobné bulvární TV projekty a ne ti aktéři, kteří si tím alespoň vydělají mnohdy potřebné peníze i za cenu ostudy.
Těch je mi líto, nad nimi se nepohoršuji. Asi tak.

Přečteno 418x
 
Kontakt

MEOB s.r.o.

Provozovatel portálů: 
www.Královédvorsko.cz
www.Jaroměřsko.cz
www.ZvičinaTV.cz

Firemní komunikace: 
- návrh reklamní kampaně
- tvorba tiskových zpráv
- komunikace s dalšími médii
- pořádání tiskových konferencí
- zpracování foto a video obsahu
- nastavení a správa sociálních sítí
- linkbuilding

Sídlo:
Čechova 1203
Dvůr Králové nad Labem
544 01 
IČO: 04095413

fcb: Královédvorsko, Jaroměřsko, ZvičinaTV

Kateřina Sekyrková
tel.: 602 308 878, email: info@kralovedvorsko.cz 
Jan Holan
tel.: 732 521 835, email: jan.holan2013@gmail.com
Kalendář akcí