Vyhledej
MeOb s. r. o. > Názory/fotky/videa > Linda Harwot

Lávka v Podharti nebude, je prý moc drahá!

Redakce, / 27.10.2023, Dvůr Králové nad Labem
Dvůr Králové je v současné době v situaci, kdy nové projekty za desetimiliony až stamiliony vyskakují jako králíci z klobouku a dlouhodobě zanedbávaná infrastruktura je jimi opět odsouvána na vedlejší kolej.

Těšili jste se, že se konečně zase zkrátí cesta z Podhartě do školky na Slunečné nebo na tamní hřiště? Nebo opačně z Bajráku to bude blíž do obchodu, do školy nebo k rybníku?
Smůla, lávka nebude kvůli překročení nákladů!!

Jak k tomu došlo?

Na jaře 2022 jsem po diskusích s občany z Podhartě i Bajráku podala do Participativního rozpočtu návrh na stavbu lávky přes Hartský potok u rybníka v Podharti. Lávka tu dlouhá léta stála a byla hojně využívaná, umožňovala snadné propojení obou částí.
Návrh v prvním kole posuzovali pověření zástupci města a různých odborů.
Při podání návrhu jsem požádala o jeho nacenění, protože jsem neměla představu kolik by taková stavba stála. Realizaci lávky město nacenilo na 250 tisíc Kč. Žádné další požadavky ani komentáře k projektu nebyly a byl poslán do hlasování.
V hlasování projekt vyhrál na druhém místě za hřištěm v Macharově ulici (450 tis Kč). Toto hřiště je nyní již zrealizované a slouží dětem i dospělým.
Na lávce začaly projektové práce. V červnu 2023 jsem svolala přímo k rybníku veřejné setkání ohledně upřesnění umístění lávky. Jménem města tam zaznělo, že se projekt pravděpodobně z byrokratických důvodů nestihne v tomto roce. 
Povodí Labe si k lávce vyžádalo stejnou úroveň dokumentace jako k velkému mostu.
Před několika dny město obdrželo naceněné dvě varianty stavby lávky- 565 tis Kč a 600 tis Kč bez DPH. 
Povodí Labe (a já taky) upřednostňuje druhou variantu z důvodu menšího zásahu do koryta potoka.
K tomu připočetli náklady na studii proveditelnosti (92 tis Kč vč DPH) a náklady na zpracování projektové dokumentace (254 tis Kč vč DPH) - za DŘEVĚNOU LÁVKU!!
A celková cena se tak dostala na 1,07 mil Kč vč. DPH. 
O navazujícím chodníku nemá smysl mluvit, ten součástí projektu vůbec nebyl.

Protože realizace lávky tak překročila limit Participativního rozpočtu na jeden projekt (500 tis Kč), Rada města stavbu zastavila. Studie proveditelnosti je zde.

Co na to říct?

1) Vedení města zastavuje projekt, který si samo schválilo, nacenilo a občané ho férově prohlasovali. Občané nenesou vinu za špatné nacenění, přesto oni budou biti. A myslíte, že to zvýší jejich důvěru v Participativní rozpočet?

2) Vedení města není schopné najít v rozpočtu doplatek 500 tis Kč na dlouhá léta žádaný projekt, který okamžitě zjednoduší život stovkám dětí i dospělých z Podhartě a Bajráku (500 tis Kč je v rozpočtu 2023 na tento projekt již blokováno).

3) Na jiné, neplánované (a nepotřebné) projekty tu létají desetimiliony a stamiliony vzduchem jako rachejtle při ohňostroji (viz Ekocentrum Hájenka a Mayerova továrna), ale na obyčejnou dřevěnou lávku jsme moc chudí!

4) Vedení města tu vládne již desátým rokem, ale základní infrastruktura (chodníky, lavičky, lávka, osvětlení, dopravní přístřešky) je na mnoha místech v zoufalém nebo neexistujícím stavu (přes opakované předvolební sliby)!

5) Toto je velmi názorná a smutná ukázka, že hezká slova vedení města jsou nanic, pokud se nepropisují do reality.

6) Nejen tyto skutečnosti budeme probírat již teď v úterý na mimořádném jednání zastupitelstva, kde navrhujeme odvolání pana místostarosty Helbicha pro zanedbání péče řádného hospodáře (má na starosti mimo jiné i investice).

Zastupitelstvo proběhne v úterý 31. října od 16 h v Hankově domě.

Kdo se zajímáte o další rozvoj města, přijďte se zeptat, jak si ho vedení města představuje, protože doteď nemají vypracované ani Programové prohlášení, které opakovaně slibovali nám i zástupcům veřejnosti.

Všem, kdo dočetli až sem, děkuji a zdravím z Kocourkova nad Labem.

Fotka z veřejného setkání u budoucí lávky


Linda Harwot

Související články
Participativní rozpočet si ve Dvoře Králové letos rozdělí jen zastupitelé, občané musí počkat na další kolo
V participativním rozpočtu vítězí potřeby a hlasy občanů, politici mají jiné nástroje
"Náš návrh není předražený. Provedení je kvalitní a v ceně je i instalace a doprava," obhajuje žák dvorského gymnázia návrh do participativního rozpočtu
Související odkazy
Návrh lávky v Participativním rozpočtu
 
Vaše komentáře
Lávka za milion, 27.10.2023 19:47, Reagovat
Pokud je fotografie ilustrací lávky, která měla být postavena v Podharti, pak se naše město opravdu může jmenovat Kocourkov nad Labem.
Na pár prken a pár metrů hrubě opracované "kulatiny" projektová dokumentace za čvrt milionu??? A realizace za půl milionu???
Samozřejmě nezapomínám na zpevněné břehy, ale tohle je opravdu přes čáru. Která projektová kancelář si namastila kapsu městkými penězi? A bylo výběrové řízení na zadání tohoto "obřího" projektu?. Tohle je situace k prošetření snad už pro hospodářskou kriminálku a kdoví, co by ještě našla.
Takový můstek by pár kutilů vyrobilo bez projektu za víkend a možná i hezčí. A pochybuji, že by si řekli o sto tisíc, když by město zaplatilo materiál a poskytlo techniku.
Je něco shnilého na radnici dvorské.

Přečteno 1065x
 
Kontakt

MEOB s.r.o.

Provozovatel portálů: 
www.Královédvorsko.cz
www.Jaroměřsko.cz
www.ZvičinaTV.cz

Firemní komunikace: 
- návrh reklamní kampaně
- tvorba tiskových zpráv
- komunikace s dalšími médii
- pořádání tiskových konferencí
- zpracování foto a video obsahu
- nastavení a správa sociálních sítí
- linkbuilding

Sídlo:
Čechova 1203
Dvůr Králové nad Labem
544 01 
IČO: 04095413

fcb: Královédvorsko, Jaroměřsko, ZvičinaTV

Kateřina Sekyrková
tel.: 602 308 878, email: info@kralovedvorsko.cz 
Jan Holan
tel.: 732 521 835, email: jan.holan2013@gmail.com
Kalendář akcí